Czym jest osteopatia psychosomatyczna?
Osteopatia psychosomatyczna inaczej zwana psychosomatyką jest to najkrócej mówiąc terapia obejmująca pracę z konkretnymi emocjami, wydarzeniami, traumami czy urazami mogącymi przyczynić się do ulokowania napięć w ciele oraz postępowania według określonych wzorców.
Co to tak właściwie znaczy psychosomatyka?
Wiele dolegliwości pojawiających się w naszym ciele, nie bierze się tylko z pojawiających się niespodziewanie urazów mechanicznych, ale również znajduje swoje źródło w psychice. Nie od dziś spotykamy się ze stwierdzeniem, że wszystko zaczyna się w naszej głowie.
Bardzo często zdarzają się sytuacje bez wyjścia, w których pacjenci, nie są w stanie już brać ciągłych leków przeciwbólowych, które dają ulgę tylko na chwilę i szukają mnóstwo innych rozwiązań. Somatyczne objawy, często są początkowo niezauważalne i lekceważone. Niestety później okazuje się, że takie objawy zbieramy od wielu, wielu lat, a w następstwie pojawia się choroba.
Niejasne pochodzenie dolegliwości takich jak: problemy ze snem, spadki koncentracji, problemy gastryczne, częste bóle narządów i układu ruchu, może nie wynikać czysto z napięć fizycznych, a właśnie z problemów psychicznych. Gdy czegoś się przestraszymy, ciało działa automatycznie niemal u każdego w bardzo podobny sposób, odskakuje i łapie oddech, przyspiesza tętno i czujemy chwilę zawahania… tak samo, gdy poparzymy się: ciało od razu wie, że musi zabrać rękę…, więc dlaczego mamy nie zaobserwować reakcji pochodzących z układu nerwowego na niektóre traumatyczne i dotkliwe dla nas sytuacje życiowe?
W zrozumieniu w pełni psychosomatycznych objawów rzutujących na ciało pomoże samo wyjaśnienie definicji zaburzeń psychosomatycznych.
Czym dokładnie są zaburzenia psychosomatyczne?
Zaburzenia psychosomatyczne są to przypadłości dotykające ciała, których źródło leży w głównej mierze w psychice. Inaczej określa się je psychofizjologicznymi, czyli łączącymi fizjologię organizmu z psychiką. Osoba, która cierpi na takiego rodzaju zaburzenia walczy z bólem, jednak najczęściej pomimo wielu badań i przyjmowanych leków, nie można odnaleźć jego przyczyny. Niestety najczęściej spotykaną w dzisiejszych czasach przyczyną jest długotrwały stres, który doprowadza do osłabienia funkcjonowania organów całego ciała.
Działa to tak, że:
- Zazwyczaj odczuwana przez ciało emocja, jak np. poczucie strachu i zagrożenia trwa zbyt długo – to zamiast zareagować w sposób fizjologiczny, i po zaistniałej stresowej sytuacji wrócić do odpowiedniej pracy układu nerwowego – utrzymujemy ten stan i ciągle jesteśmy w uczuciu przetrwania/ nieustannej walki.
- Organizm traci zdolność do adaptacji, jest bardziej podatny na bodźce z zewnątrz, aż czasem paradoksalnie. Już nie reaguje tak jak wcześniej. Gdy zdarza się tak z jedną emocją, to jeszcze nie jest to tak trudne do odkrycia. Sytuacja pogarsza się, kiedy przez lata gromadzimy takich reakcji, aż zbyt wiele.
- Często taka powtarzalność sytuacji może doprowadzać do wielu następstw, takich jak: zespół wypalenia, fibromialgia, czy zespół przewlekłego zmęczenia.
- Przejawem rozregulowania układu nerwowego i hormonalnego mogą być także problemy gastryczne takie jak: zaparcia na przemian z biegunkami, zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, nieprzesypianie nocy, budzenie się, ciągłe poczucie zmęczenia), zaburzenia potliwości organizmu, wędrujące bóle, czy osłabiona odporność.
Osteopatia psychosomatyczna uwzględnia wszelkie zależności w ciele pomiędzy psychiką a sferą cielesną, dlatego warto skorzystać z takiej konsultacji.
Jak wygląda przebieg terapii psychosomatycznej?
Przebieg terapii psychosomatycznej nieco różni się od typowego podejścia psychologicznego.
Każda wizyta prowadzona jest tak jak potrzebuje tego organizm i na ile pozwala sprawdzić, które sytuacje życiowe znacząco wpłynęły na ciało i „zapisały się w układzie nerwowym” wywołując określone reakcje.
Przebieg wizyty najczęściej wygląda następująco:
- Na początku wizyty zostają odczytane informacje z ciała, postawy, napięcia taśm mięśniowo-powięziowych oraz układu nerwowego.
- Następnie wykonywane są zróżnicowane techniki manualne, pozwalające tkance na rozluźnienie i „pozbycie się” nagromadzonych napięć.
- Kolejno celowane pytania odnośnie do wydarzenia/traumy danego przedziału czasowego pozwalają na „uwolnienie” emocji i naniesienie na ten moment nowych/ właściwszych wzorców reakcji na dane bodźce.
- Na koniec pacjent otrzymuje wszelkie niezbędne wskazówki do pracy własnej w domowym zaciszu.
Należy wspomnieć, że praca z układem nerwowym, pozwala na udoskonalenie procesów terapeutycznych, rozpoczęcie świadomej pracy z emocjami, bądź uzupełnienie terapii psychologicznej.
Na jakie dolegliwości może wpłynąć prawidłowa prowadzona terapia osteopatii psychosomatycznej?
Działanie terapeutyczne z określonymi narządami, pomaga w procesie leczenia różnych dolegliwości takich jak m.in.:
- Napięciowe bóle głowy
- Nerwobóle wszelkiego pochodzenia
- Dolegliwości układu ruchu
- Przewlekły stresu
- Szumy uszne
- Zaburzenia nerwicowe, lękowe, depresyjne
- Zaburzenia układu trawiennego (m.in.: zgaga, refluks, nerwice żołądka, odczucie guli w gardle, bóle brzucha)
- Wady postawy
- Problemy ze snem
- Wzmożone napięcie mięśniowe
- Nadpobudliwość bądź brak energii
- Zaburzenia emocjonalne jak np. wybuchy złości czy niemożność zrozumienia własnych emocji.
Sesja może być wykonywana w każdym wieku, również u dzieci i seniorów, co świadczy o jej wysokim bezpieczeństwie. Dzięki kompleksowemu podejściu terapeutów, zabieg może przynieść ulgę i znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na dolegliwości i bóle związane z naszą psychiką.
Czego możemy spodziewać się podczas terapii psychosomatycznej?
Obserwowane reakcje mogą być bardzo różne i mieć indywidualny charakter. Czasem przejawiają się w formie gwałtownego śmiechu, płaczu bądź zwyczajnej rozmowy. Podczas, takiej wizyty wiele spraw ukazuje światło dzienne i ma bardzo duży wpływ na dalszą terapię, nie tylko manualną, ale również psychologiczną. Często uzyskując wgląd we własne doświadczenia psychiczne, które nabierają szczególnego znaczenia i być może po raz pierwszy zostają przez kogoś (zazwyczaj terapeutę) zrozumiane, zinterpretowane i scalone w spójną całość, pozwalają na całkowite pozbycie się somatycznych objawów, pojawiających się każdego dnia. Specjaliści traktują organizm człowieka jako jedność, czyli ważne są wszystkie aspekty ciała, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne i umysłowe.
Pacjentami są osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Taka wizyta jest dobrym sposobem, aby pozbyć się skutków długotrwałego stresu, co jest w dzisiejszych czasach bardzo „popularne”.
W trakcie terapii poprawia się praca wielu układów. Techniki stosowane w osteopatii psychosomatycznej idealnie wyciszają i wyrównują napięcia zgromadzone w całym ciele. Równoważą one pracę hormonalną organizmu, doprowadzając do homeostazy. Poprawa krążenia i układu limfatycznego wspomaga regenerację tkanek i odpowiednią pracę wszystkich narządów.