- Szczegóły
Bolesne stosunki? Nie musi tak być. pomoże fizjoterapia uroginekologiczna
Bolesne stosunki seksualne to wciąż temat tabu. Kobiety wstydzą się o tym mówić, a nawet gdy pokonają tę barierę, często napotykają na swojej drodze mur niezrozumienia lub bagatelizowania ich dolegliwości. Ból występujący podczas stosunku płciowego możemy podzielić na różne rodzaje, które ułatwiają dalszą diagnostykę i leczenie. O tym jakie przybiera on formy, przeczytacie poniżej.
Pierwszą z nich jest pochwica, która polega na tym, iż kobieta nie jest w stanie włożyć bez bólu czegokolwiek do pochwy – w grę nie wchodzi korzystanie z tamponu czy badanie ginekologiczne, nie mówiąc już o stosunkach seksualnych.
Pochwicę dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwotna występuje wtedy, gdy problem występował od zawsze, wtórna – kiedy do pewnego momentu w życiu wszystko funkcjonowało dobrze,kobieta mogła bez problemu współżyć, a po sprecyzowanym, lub nie wydarzeniu (traumie, chorobie etc.) ciało całkowicie się zamknęło.
Drugim rodzajem występujących problemów jest dyspaurenia – czyli ból występujący podczas współżycia, lub tuż po i może mieć różny charakter, lokalizację i czas trwania. Dyspaurenię dzielimy na dyspaurenię powierzchowną, a wśród niej vulvodynię – czyli ból, pieczenie lub dyskomfort w okolicy zewnętrznych narządów płciowych, który występuje spontanicznie i nie musi mieć związku ze współżyciem, oraz vestibulodynię – czyli ból okolic narządów płciowych powodowany dotykiem, oraz dyspaurenię głęboką, czyli ból występujący tylko podczas współżycia.
Niestety przyczyny występowania tych schodzeń nie są do końca znane, a leczenie jest trudne i długotrwałe. Są to też problemy występujące dużo częściej niż nam się wydaje (statystyki mówią o częstotliwości występowania o 0,4% do nawet 61% kobiet!), a ich leczenie wymaga cierpliwości, otwartości i zaangażowania.
Przyczyny i leczenie
Pracując na co dzień w gabinecie zauważamy zwiększającą się ilość pacjentek przychodzących tylko z tym problemem, lub mówiących o problemie z bolesnymi stosunkami niejako ‘przy okazji’.
Jakie są przyczyny bolesnego współżycia?
– stany zapalne narządów płciowych
– mięśniaki macicy, zmiany zapalne czy zrosty w obrębie miednicy
– endometrioza
– zaburzenia urologiczne (czyli związane z pęcherzem)
– zaburzenia gastroenterologiczne (zespół jelita drażliwego, zaparcia etc.)
– uszkodzenia poporodowe
– blizny pooperacyjne (po usunięciu macicy, po cięciu cesarskim!, po nacinaniu krocza podczas porodu itp.)
– zaburzenia neurologiczne (np. uszkodzenie nerwów)
– czynniki psychiczne (traumy, depresja, lęk, sytuacje partnerskie i rodzinne itp.)
W przypadku stanów zapalnych czy zaburzeń gastrycznych podstawowym leczeniem zajmuje się oczywiście lekarz, natomiast w przypadku zrostów czy endometriozy, leczenie rozszerza się o kompetencje dietetyka i fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niestety bardzo często dolegliwości bólowe obszarze narządów płciowych mają charakter złożony, dlatego pacjentką powinno zająć się się grono specjalistów, w tym ginekolog, urolog, gastrolog, dietetyk, psycholog czy psychoterapeuta i fizjoterapeuta.
Jaka jest rola fizjoterapeuty uroginekologicznego?
– stosując odpowiednie techniki poprawia pracę narządów wewnętrznych oraz układu mięśniowo- powięziowego
– poprawia ukrwienie tkanek
– zapobiega powstawaniu lub niweluje zrosty
– usprawnia pracę układu gastrycznego i hormonalnego
– niweluje ból mięśniowo – powięziowy
– edukuje pacjentkę na temat schorzenia i możliwości autoterapii
Praca z bolesnymi okolicami intymnymi jest długa i trudna. Warta jest natomiast walki i szukania rozwiązań, ponieważ życie intymne jest bardzo ważną częścią naszego funkcjonowania w relacjach partnerskich, co dalej przekłada się na inne aspekty życia. Fizjoterapia może pomóc, może poprawić komfort życia i funkcjonowania na co dzień oraz w sytuacjach intymnych, nie jest jednak drogą na skróty i warto pamiętać o tym, że wymaga czasu i cierpliwości.
Mgr Joanna Matwiejuk, fizjoterapeutka z ponad 6-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentem. Jej specjalizacja to: fizjoterapia uroginekologiczna.