Ostroga piętowa

Jednym z coraz częściej spotykanych schorzeń jest ostroga piętowa – łatwa do zdiagnozowania, nie taka prosta do terapii.

Czym jest ostroga piętowa? To narośl kostna powstająca w obrębie pięty, może być ona zlokalizowana po stronie podeszwy stopy – tzw. Ostroga dolna lub w dolnych oklicach ścięgna achillesa – ostroga górna.

Jakie są objawy?
– ból całej podeszwy stopy, bądź konkretnej części stopy
– ból na początku jest delikatny, z czasem się nasila ( TO JEST MOMENT KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ DO FIZJOTERAPUTY/LEKARZA)
-początkowo ból pojawia się tylko na początku dnia, zanim się “nie rozchodzimy” lub po dłuższym czasie w pozycji stojącej
-w stanie zaawansowanym ból jest ciągły, a nasila się po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej

Diagnostyka:
– wywiad
-zdjęcie RTG na którym wyraźnie widać wyrośl kostną

Leczenie:
-fizykoterapia: UD, laser, fala uderzeniowa
-terapia narzędziowa
-suche igłowanie

Lecznie ostrogi piętowej może przebiegać w różny sposób. Klasycznie w warunkach publicznej służby zdrowia zlecane są pakiety zabiegów z laseroterapii oraz ultradźwięki. W zależności od pacjenta terapia przynosi większe lub mniejsze efekty. Znacznie skuteczniejszym zabiegiem jest fala uderzeniowa, która ma na celu rozbić wyrośl i uruchomić w organizmie pacjenta naturalne procesy naprawcze. Dodatkowo można wspomagać się terapią narzędziową oraz suchym igłowaniem.

Dlaczego leczenie ostrogi może być nieskuteczne? Dlaczego raz wyleczona ostroga nawraca?
Ostroga nie powstaje “znikąd” jest to sygnał, że na którymś poziomie naszego ciała dochodzi do przeciążenia, a ostroga powstaje jako skutek tego innego problemu. Aby pozbyć się ostrogi raz na zawsze należy poza leczeniem objawowym poszukać przyczyny powstania ostrogi. Tym ogniwem zapalnym może być praktycznie każdy problem z układem ruchu – zwyrodnienie biodra, uraz kolana, czy problemy z kręgosłupem.

Aby zdiagnozować ostrogę wystarczy wykonać RTG.

Masz ten problem i chcesz ponownie żyć bez bólu?
Umów się na wizytę, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić:)

Wróć do aktualności