Jak fizjoterapia może wpłynąć na płodność kobiety?

Dziś temat zupełnie nowy, mianowicie jak fizjoterapia może wpłynąć na płodność kobiety?

↘️Jakie są przyczyny niepłodności:
Podwyższony poziom FSH (hormon folikulotropowy)
Okluzja (zatkanie, zrośnięcie) jajowodu/ów
Endometrioza
Zespół policystycznych jajników (POCS)
Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF)
Niepłodność z niewykrytych przyczyn
+ Zapłodnienie in-vitro

↘️Zastosowana terapia:
Terapia była indywidualnie dostosowana do konkretnych pacjentów, każda pacjentka przeszła dogłębny wywiad oraz badanie funkcjonalne przed terapią. Zastosowano techniki mające na celu usunięcie/zniwelowanie ograniczeń ruchowych zarówno w okolicach miednicy, jak również w jamie brzusznej. Użyto całej gamy technik prydatnych w pracy na tkankach od tych najbardziej powierzchownych, do tych głębokich, wraz z pracą na narządach wewnętrznych przy użyciu terapii wisceralnej.
Standardowa terapia trwała 4 godziny dziennie przez 5 dni.

↘️Wyniki:
Przebadanych i poddanych terapii zostało1392 osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia powodujące niepłodność, znalazły się w tej grupie zarówno osoby z zaburzeniem jednego rodzaju (jak np. POCS) czy z wieloma łączonymi schorzeniami powodującymi niepłodność. W analizie statystycznej ujęto jedynie te kobiety, które przeszły pełen cykl terapeutyczno-badawczy. Badanie -terapia-kilkukrotna informacja zwrotna po terapii. Ograniczeniem tego badania był również fakt, że terapii poddane były jedynie kobiety, przy opracowywaniu wyników (zajście w ciążę lub nie) nie brano pod uwagę czynnika męskiego.

✔️Podwyższony poziom FSH
Ciąża: 48/122 – 39,3%,w tym 43 poczęcia naturalne i 5 metodą in-vitro
✔️Okluzja jajowodów
68,9% (124/180 pacjentek) skuteczności w „udrożnieniu” jajowodów w przypadku braku wcześniejszej interwencji chirurgicznej (czyszczenie jajowodów)
34,5% (19/55) skuteczności w udrożnieniu jajowodów w przypadku pacjentek, które przeszły zabieg chirurgicznego oczyszczania jajowodów;
Ciąża: 81/143 -56,6%
✔️Endometrioza: ciąża: 44/118 -37,3%
✔️POCS – ciąża: 15/28 – 53,57%
✔️POF – w badaniu brało udział jedynie 5 pacjentek, więc wyniki nie zostały ujęte jako nieistotne statystycznie ze względu na małą grupę badanych.
Ciąża: 1/5 pacjentek – 20%
✔️Niepłodność z niewykrytych przyczyn
Ciąża: 3/12 – 25%, w tym 2 poczęcia naturalne oraz 1 wspomagane metodą in-vitro;
✔️Wspomaganie in vitro: do zapłodnienia doszło u 82/146 pacjentek co daje 56,1%

źródło: „Alternative therapies” MAY/JUNE 2015, vol. 21,3

🤔Czy warto zatem spróbować terapii w gabinecie fizjoterapeuty w przypadku problemów z zajściem w ciążę? Odpowiedź pozostawiam Wam, jednak powyższe wyniki dają do myślenia. Po wykluczeniu czynników ginekologicznych i w wypadku nieskutecznej terapii owych problemów, warto spróbować delikatniejszych metod, bazujących na autoregulacji organizmu i wspomaganiu naszego ciała, a nie „naprawianiu go” wbrew niemu samemu.
Tego tematu z pewnością nie zostawię, będę szukać dalej i być może niedługo do mnie również trafi pacjentka szukająca naturalnej metody wspomagającej zajście w ciążę? Mam taką nadzieję:)
Jesteś zainteresowana? Zadzwoń, tel. 608 344 130

Wróć do aktualności