Ból głowy vs. Fizjoterapia

Ból głowy towarzyszy wielu osobom na co dzień. Problem ten występuje bardzo często, w związku z czym jako społeczeństwo przyjmujemy coraz więcej leków przeciwbólowych, które jedynie „zagłuszają” ból. Niejednokrotnie, z czasem staje się on tak dokuczliwy, że coraz słabiej reaguje na środki przeciwbólowe, wybudza nas ze snu lub nie pozwala zasnąć. Często lekarze zwalają winę na migrenę lub stwierdzają napięciowe bóle głowy i zamiast wysłać pacjenta do fizjoterapeuty, wypisują mu leki przeciwbólowe.

❔Kiedy z bólem głowy warto udać się do fizjoterapeuty?
*ból dotyczy tyłu głowy/ czoła i/lub skroni
*bólowi towarzyszą mdłości i/lub zawroty głowy
*ból promieniuje do oczu, szczęki lub szyi
*nasza praca wymaga długotrwałego pochylenia głowy w przód
*na sytuacje stresowe reagujemy silnym spięciem mięśni
*występują problemy z uzębieniem (zgrzytanie zębami, znaczne uszkodzenie mechaniczne zębów, łamliwość i kruchość zębów nie spowodowana zaburzeniami metabolicznymi)
*w okolicach głowy, szyi lub karku występuje blizna pourazowa lub pooperacyjna;

📍Już jeden z powyższych czynników może być przyczyną dotkliwego bólu głowy.📍

❔Skąd ten ból?

Wspomniany wyżej rodzaj bólu głowy w zdecydowanej większości spowodowany jest nadmiernym napięciem mięśni podpotylicznych, czyli krótkich mięśni ulokowanych z tyłu głowy. Ich nadmiernemu napięciu sprzyja pochylona pozycja głowy, szczególnie w przypadku pracy biurowej lub jazdy samochodem. Mięśnie te również bardzo silnie reagują na stres. Ze względu na położenie, są one bogato zaopatrzone w naczynia krwionośne i nerwy.

❔Jak możemy pomóc?

Terapia polega przede wszystkim na rozluźnieniu napiętych struktur przy użyciu masażu, terapii tkanek głębokich, postizometrycznej relaksacji i innych technik w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Dodatkowo pacjent uczony jest technik autoterapii i przydatnych ćwiczeń rozluźniających oraz wzmacniających mięśnie głowy, szyi i karku.

Nie zwlekaj, udaj się do fizjoterapeuty i przypomnij sobie jak dobrze jest znów żyć bez bólu !💛

Wróć do aktualności